Zima to najlepszy czas na zaplanowanie ogrodu, mamy wtedy więcej czasu i możemy dopracować swój wymarzony ogród. Pozwoli to na w harmonijnej przestrzeni, gdzie można odpocząć i oddać się swym pasjom.

Zaprojektowanie ciekawego ogrodu łączącego funkcje estetyczne z użytkowymi nie jest łatwe, dlatego warto powierzyć to zadanie fachowcom. Dzięki temu unikniemy wielu błędów i przypadkowości w ogrodzie, co pozwoli nam cieszyć się uzyskanym efektem a nie martwić tym jak zmienić to co nam nie odpowiada.

Zastanówmy się, czego nam potrzeba. Inaczej urządzi ogród rodzina z małymi dziećmi, inaczej prowadzący bogate życie towarzyskie, jeszcze inaczej osoba starsza, szukająca spokoju. Pomyślmy, co będzie najważniejsze - duży trawnik do gier i zabaw, cienisty kącik z ławką, altana grillowa, warzywnik, a może oczko wodne czy kwiatowe rabaty.

Ogród użytkowy wymaga połączenia z placem gospodarczym i dostępu do podjazdu. Miejsce grillowania czy trawnik do głośnych zabaw lepiej oddalić od okien sypialni (pamiętajmy także o sąsiadach).

Plac zabaw dla małych dzieci należy ulokować tak, by widać go było z miejsca, gdzie najczęściej przebywamy, pamiętając o tym aby był bezpieczny i wpisywał się w całą przestrzeń
Jeśli w domu jest pies, również należy to uwzględnić i tak zaplanować nasadzenia aby pupil mógł swobodnie korzystać z przestrzeni przy domu nie niszcząc tego o ma cieszyć właściciela.

Charakter ogrodu w dużym stopniu zależy od stylu domu. Do domu w stylu dworku czy chaty pasują tradycyjne układy osiowe, symetryczne. Dom nowoczesny można otoczyć zarówno ogrodem powtarzającym proste linie jego kompozycji, kontrastowe i geometryczne rozwiązania również idealnie wpiszą się w ten styl.